Prim Sistemiyle Çalışan Firmalar ve Katalog İşleri

Sabit bir maaş ile çalıştığınız belirli bir firma bünyesinde veya resmi bir kurum altında yeterli düzeyde kazanç sağladığınızı düşünmüyorsanız, ek bir iş ile aylık kazancınızı artırabilirsiniz. Bu amaçla gerçekleştirilecek birçok farklı iş kolu bulunduğu gibi katalog işleri sayesinde satış personeli olarak farklı firmalara hizmet verebilirsiniz. Ülkemizde Türkiye genelinde uygulanmakta olan birçok farklı sistem sayesinde kozmetik ürünleri, mutfak ürünleri, temizlik ürünleri, makyaj ürünleri ve giyim ürünleri gibi birçok ürünü katalog satışı sayesinde müşterilerine ulaştıran firmalar bulunmaktadır.

Ek iş olarak tercih edebileceğiniz bu sistemde genellikle markalar ve firmalar prim esasına dayalı ödeme gerçekleştirmekte ve sattığınız her ürün sayesinde size ekstra bir ücret ödemektedir. Örneğin, bir kozmetik firması 100 TL değerinde bir ürünü size teslim ettiğinde siz bu ürünün satışını sağlayarak belirli bir kota doldurmanız ve sonrasında satışa devam etmeniz halinde o ay içerisindeki şirkete kazandırdığınız ciro içerisinden size belirli bir prim ödenmektedir.

Katalog İşleri Yaparak Prim Usulünde Para Kazanmak

Günümüzde genellikle kozmetik firmaları bayanlar arasında satış oranını arttırmak ve birçok bayanın birbirini etkileyerek satış sağlaması için katalog satış temsilcisi olarak personel kazanmayı hedeflemektedir. Herhangi bir pozisyonda bir şirket veya kurum bünyesinde çalışan bayanlar veya ev hanımları gündelik görüşme sağladıkları bayanlara katalog ürünlerinin pazarlamasını yaparak kazanç sağlamayı hedeflemektedir. Bu karşılıklı arz ve talep dengesini gözeten firmalar, daha fazla satış sağlama avantajını elde ettikleri için satış gerçekleştiren her personele prim ödemeyi kabul etmektedir.

Katalog İşleri İçin Prim Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Örneğin, bir mutfak malzemesi satışı gerçekleştirileceği zaman size teslim edilen 100 TL değerindeki 10 adet ürünün bir ay içinde satılması talep edilmektedir. Bu sayede firma 1000 TL gibi bir kazanç sağlarken size yüzde 20 prim ödeyeceğini belirtiyorsa, 200 TL gibi bir kazancınız olacaktır. Bulunduğunuz aylık dönem tamamlanmadan bu 10 adet ürünün üstünde satışını sağladığınız her ürün için yüzde 40 gibi bir prim ödenecekse, 5 adet daha ürün sattığınızda 500 TL için 200 TL daha prim kazanma imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede ne kadar çok satış yaparsanız o ölçüde prim gelirinizi artırabilirsiniz. Genel çerçevede katalog işi yapmak bu mantık ile birçok firma tarafından yeni personeller kazanılması ve bir ağ sistemi oluşturulması açısından yaygın olarak tercih edilmektedir.