Kosgeb Ev Hanımlarına Hibe Şartları

Uzun süre ev işleri ile ilgilendiğinden dolayı iş hayatı ya hiç başlayamayan ya da sekteye uğrayan kadınların yeniden ülkenin iş gücü deneyimlerine katılması için hem özel kuruluşlar hem de devlet kuruluşları yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bu yoğun çalışmalar genel olarak girişimcilik fikirleri olan kadınlara ya faizsiz ya da yüksek vade süreleri olan krediler ya da hibeler verme olanakları ile gerçekleşmektedir. Eğer siz de kendi hobileri ve ilgi alanları doğrultusunda yeni bir iş kurma fikri olan fakat bunun için yeterli sermayesi olmadığından dolayı işini kuramayan bir ev hanımı iseniz, mutlaka devletin KOSGEB aracılığı ile ev hanımlarına verdiği iş yeri hibelerini incelemelisiniz. Bugün bu yazımızda KOSGEB aracılığı ile ev hanımlara verilecek olan iş yeri açma hibesinden nasıl faydalanılabileceği üzerinde duracağız. KOSGEB Ev hanımlarına hibe şartları nelerdir sorusunu detaylı olarak cevaplandırmaya çalışacağız.

Ev Hanımları Hibe Destek Kredisini Nasıl Alabilir?

Peki, her ev hanımı hibe destek kredisi alabilir mi? Hibe destek kredisi almanın şartları var mı? Ev hanımlarının hibe destek kredisi alabilmesinin elbette bazı şartları bulunmaktadır. Fakat korkmayın, bu şartlar genel olarak finansal ya da ekonomik şartlar değildirler. Daha ziyade ev hanımlarının iş kurmak konusunda heveslerini ve yeterliliklerini ölçmek üzere oluşturulan bu şartlar, iş dünyasına yeni kadın girişimcileri hazırlamak maksatlı olarak çıkarılmıştır. Dilerseniz bu şartların neler olduğunu beraber inceleyelim.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ya da İşkur tarafından verilen girişimcilik eğitimleri her yılın belli dönemlerinde gerçekleşmektedir. Türkiye’de iş sahibi olmak ve bu iş yerini KOSGEB hibesi üzerinden kurabilmek için bu eğitimleri almış olmak gereklidir. Bu eğitimler aynı zamanda tamamen ücretsiz bir şekilde katılım sağlayabileceğiniz fakat katılımın tamamen zorunlu olduğu eğitimlerdir. Eğitimlerin bitiminde eğitimin size yararlı olup olmadığına dair ufak bir sınav verilir ve karşılığında da eğitimi tamamladığınıza dair bir sertifika elde edersiniz. Bu şekilde ilk aşamayı tamamlamış olursunuz.

Ev hanımlarının KOSGEB’den hibe destek kredisi alabilmesinin bir diğer şartı ise yeni iş yeri projelerinin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı bir iş dosyasını ellerinde bulundurmalarıdır. Unutulmaması gerekir ki KOSGEB’in devlet destekli olarak ev hanımlarına verdiği iş yeri açma hibesi başka hiçbir şey için kullanılamaz. Tamamen girişimcilik isteklerine özel olarak verilen bu hibenin kullanımı konusunda devleti ikna etmek gerekli ve zorunludur. Dolayısıyla girişimciliğini yapmayı düşündüğünüz işin ayrıntılı bir plan ve dökümanını devlete sunmanız gerekmektedir. Ayrıca bu iş yerinizi açmak için ihtiyaç duyduğunuz demirbaş listesinin ve bu demirbaşların ortalama fiyat listesinin onaylı bir dökümanı da gerekmektedir. Bu, iş yeri açma hibenizin ücret miktarının belirlenmesinde başvurulan önemli ve değerli bir evraktır. Bu evrak olmadan KOSGEB kadınlara özel iş yeri açma hibesinden faydalanmanız imkansızdır.