Kendi İşim Olsun İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Son dönemlerde web ortamının genişlemesi, iş imkanlarının çeşitlenmesi, freelancer iş ağlarının artması ile birlikte geleneksel çalışma koşullarının yerini alternatif çalışma koşulları almış durumdadır. Alternatif çalışma koşulları hem kişilere ezber bozan yepyeni çalışma fikirleri sunmaktadır, hem de postmodern dünya inovasyonlar ve geliştirmeler aracılığı ile daha önce denenmemiş girişimcilik fikirlerini desteklemektedir. Tüm bunlardan dolayı da günümüzde kendi işinizin sahibi olmak geçmişe göre çok daha kolaydır ve ayrıca eskisine göre çok daha çeşitli yöntemler ile bu gayeniz gerçekleştirilebilir.

Kendi işim olsun istiyorum, ne yapmalıyım diye soranlar dikkat! Eğer kendi işiniz olsun istiyorsanız ve bunun için çabalamaya hazırsanız size bu makalede oldukça önemli ve özel fikirler vereceğiz. Bu fikirleri gerçekleştirdiğiniz takdirde kendi işinizi kurabilme olanağı kazanacaksınız. Şimdi dilerseniz bu fikirleri vermeye başlayalım.

Kendi İşinizi Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kişilerin kendi işlerini kurabilmeleri için öncelikle yetenekleri ve istekleri doğrultusunda neye yatkınlıkları olduğuna karar vermeleri gerekmektedir. Kimi zaman yeterli sermaye olmasına rağmen ve diğer tüm fizibilite koşulları da işe olumlu yanıt vermesine rağmen iş girişimleri başarısız olabilmektedir. Bu durum kuşkusuz işin yürütülme sürecinde yapılan hatalar ve işe yeterince hakim olunamaması dolayısıyla gerçekleşmektedir. Dolayısıyla gerçekten hakim olabileceğinizi düşündüğünüz, geliştirmeler ve inovasyonlarla yükseltebileceğinize inandığınız bir işi seçmek sizin için en doğrusu olacaktır.

Kişilerin kendi işlerini kurabilmek için dikkat etmeleri gereken bir ikinci şey ise, ellerindeki sermayenin ve eğer böyle bir sermaye yoksa elde edebilecekleri sermaye miktarının, hayallerine oranıdır. Eğer elinizdeki sermaye örneğin kurmak istediğiniz kafe için yüzde yüz olarak yeterli ise hiçbir sorun yok. Ama ya yeterli değilse? Bu koşullarda iş projenizin kaldırabileceği bir borçlanma yükünün altına girmeniz gerekecektir. İş projenizin kaldırabileceği bir yük kısmı bu noktada çok önemlidir. Çünkü kendi işinizi kurarken bu iş girişiminizin başarılı olup olamayacağı konusunda elbette olumlu fikirleriniz bulunur. Zaten işi kurmanızın da sebebi budur. Fakat olur da başarısız olursa, sizin söz konusu yükün altında çok da ezilmemeniz ve bir şekilde her şeyi toparlayabilmeniz için borç aldığınız, kredi çektiğiniz miktarlar çok ütopik miktarlar olmamalıdır. Unutmayın, borçlarınızı, kredilerinizi bir gün ödemek zorunda kalacaksınız. Kendi işinizi kurma yolunda gerçekleştirdiğiniz proje başarısız olursasa size borçlarınızı ödemeniz için getiri sağlayan bir mesleğiniz olmayacak. Dolayısıyla her zaman en kötü senaryoyu düşünmelisiniz.

Fizibilite gerçekleştirin. Ne iş yapmak istediğinize karar verdikten sonra işi nasıl bir bağlamda yapmak istediğinize de karar verin ve kafanızda birkaç seçenek oluşturun. Kafanızda oluşturduğunuz seçenekler kapsamında, her bir seçenek için ortamın fizibilitesini yapmaya çalışın. Yapmak istediğiniz iş ihtiyaç duyulan, aranan, ya da karşılaşıldığında hoşa gidebilecek olan bir iş mi? Yapmak istediğiniz iş için konumunuz uygun mu? İşinizin dış görüntüsü, bulunacağı ortamda nasıl bir konsepte sahip olmalı ya da herhangi bir konsepte sahip olmalı mı? Bu tür soruların cevapları sizin için hayatidir.

Bu adımları teker teker uygulayarak kendi işinizi rahatlıkla kurabilir ve kendi kendinizin patronu olduğunuz bir güne uyanabilirsiniz.