Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

Ev Hanımları belli resmi organlara başvurduğu takdirde sigortalı çalışanlar gibi belli bir süre sonra emekli olmaya hak kazanabilmektedir. Özellikle devlet bankalarının, özel bankaların ve diğer devlet kurumlarının son yıllarda ev hanımlarının çalışma hakları üzerine çalışmaları yoğunlaşmıştır. En az bir sigortalı çalışan kadar sıkı mesai saatleri olan ve ömürlerinin büyük bir kısmını ev işlerini yaparak geçiren ev hanımlarının, çalışma dönemi sırasında ve sonrasında yeni haklar kazanması planlanıyor.

Kaymakamlıklar bu konuda en çok çalışan devlet kurumlarından bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre kaymakamlıklar aracılığı ile ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen ev hanımlarına en fazla 15 bin TL’ye kadar faizsiz kredi çekme fırsatı sağlanacak. Faizsiz olarak kredi çekilebilecek olan bu fırsat sayesinde ev hanımları ani olarak eşlerinin işlerinin tehlikeye girdiği ya da zarar ettiği dönemlerde, kendi ihtiyaçları olan dönemlerde, artık evde oturmak değil aktif olmak istediği her dönemde, çocuklarının evleneceği dönemlerde; kısacası maddi ya da manevi sıkıntılardan kurtulmak adına yeni bir iş kurmak istediği her dönemde daha kolay bir şekilde süreci atlatacaklardır. Peki, kaymakamlığın kadınlara destek kredisi adı altında sunduğu bu fırsat tam olarak neleri kapsıyor? Kimler bu fırsattan yararlanabilecek? Bu kredi fırsatından yararlanmak için neler yapılması gerekiyor? Her ev hanımı faizsiz kredi çekebilir mi? Bu soruların tamamının cevaplarını makalemizde derledik.

Kadınlara Destek Kredisi ile Yüzü Gülen Ev Hanımları

Kadınlara destek kredisi adı altında kampanya haline gelen 15 bin TL faizsiz kredi fırsatı, zor dönemlerde aile bütçesine katkı sağlamak isteyen fakat sigortalı bir işte çalışmadığından dolayı bunu yapamayan kadınların umudu haline geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınan karara göre, bu kredinin temel amacı aslında ev hanımı olup hobileri çerçevesinde bir iş yeri açmak isteyen kadınların girişimini desteklemek. Örneğin evde örgü ören ve bunu hobi haline getirmiş bir kadının sipariş üzerine dikim yaptığı bir terzi atölyesi sahibi olması, bu kredi aracılığı ile sağlanacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile birlikte düzenlenen ve pratiğe dökülen bu proje, esas olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başkanlığında hazırlanmış bir kampanyadır.

Kadınlara Destek Kredisinden Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kadınlara Destek Kredisi fırsatından siz de yararlanmak istiyorsanız, bazı belgeleri toparlamanız gerekmektedir. Bu belgeler temel olarak devletin sizi daha iyi tanıması için ve ihtiyacınız olduğunu devlete kanıtlamanız için toplanan birtakım belgelerdir. Dilerseniz kadınlara destek kredisi için gerekli belgeler listesini beraber inceleyelim.

  • Nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Kadınlara Destek Kredisinden faydalanmak istediğinize dair bir başvuru dilekçesi
  • İş ya da projeniz ile ilgili ayrıntılı bilgilerin olduğu bir dosya
  • İki adet kefilin kefillik belgeleri
  • Yeni iş yeriniz için alınması gereken 3 adet demirbaş eşyanın mühürlü fiyat belgesi

Yukarıda sıralanan belgelerin her biri başvuru sürecinizde mutlaka gereklidir. Bu belgeler eksik olduğu takdirde başvuru yapılamaz. Bu yüzden başvuru yapmadan önce mutlaka bu belgeleri hazır ediniz. Başvurunuzu bu belgeler ile birlikte gittiğiniz en yakın kaymakamlıktan yapmanız gerekmektedir.