Kadınlara Evde İş Sağlayan Dernekler

Kadınlara evde iş sağlayan dernekler, genel olarak ev hanımı olan fakat sosyal yaşam içerisine girmek isteyen ve bir şekilde ekonomik özgürlüklerini kazanmak isteyen kişilere destek olmak amacı ile kurulmuşlardır. Bu tür kurum ve dernekler sayesinde kadınların yaşama daha sık bir şekilde dahil olduğunu, bu sayede toplumsal hayatta kadın erkek eşitliğinin sağlandığını söylemek mümkün. Türkiye’de özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı politik ve sosyal hamleler ile birlikte kadınlara evde iş sağlayan dernek sayısı ciddi oranda artmıştır.

Kadınlara evde iş sağlayan derneklerin yanı sıra, çalışmayan kadınlara kredi çekme imkanı sağlayan, henüz çalışmayan fakat bir iş yeri fikri olan kadınlara iş yeri hibesi veren şirket ve bankaların sayısında da ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Kısacası son yıllarda iş hayatına atılmak isteyen girişimci kadınlar için, bu hayata atılmanın birkaç yolu türemiştir. Siz de artık iş hayatına atılmak ve kendi paranızı kazanmak isteyen bir ev kadını iseniz, bu yazının devamında listeleyeceğimiz kadınlara evde çalışma imkanı sağlayan dernekleri inceleyebilir, bir yandan evde işinizi yaparken, bir yandan da sizin gibi bu işleri yapan kadınlarla tanışabilirsiniz. Bu sadece hem sosyal çevreniz genişleyecektir, hem de gün içerisindeki kişisel veriminiz yükselecektir. Dilerseniz bu dernekleri yakından inceleyelim.

Hangi Dernekler Kadınlara Evde İş Fırsatı Sağlıyor?

Evde kadınların iş yaparak para kazanmaları son dönemlerde oldukça popülerdir. Bu kapsamda küçük ilçelerden büyükşehir belediyelerine kadar belediyeye bağlı ya da özel olarak çalışan pek çok firma ya da dernek kadınlara ek iş fırsatı sunmak amacı ile evde iş seçenekleri ulaştırmaktadır. Özellikle küçük şehirlerde pek çok paketleme ya da el işi için küçük firmalar kadınlarla anlaşabilmektedir. Küçük şehirlerde belli pazar günlerinde kadınlara özel alanlar oluşturulmakta, bu alanda kadınlar el işi ürünlerini düşük kiralarla tuttukları standlarda satma imkanı bulmaktadır. Bu tür fırsatların yaratılması ise genel olarak kadın kollarının ve kadın derneklerinin yardımı ile gerçekleşmektedir. Kadın dernekleri özellikle küçük şehirlerde, şehrin işleyişinde kadınların rolü ve profilini belirleyen ve bu konuda kadınlara destek olan yegane oluşumlardandır. Bundan dolayı da yaşadığınız şehirde evde iş imkanları konusunda araştırma yapıyorsanız en yakınınızda bulunan kadın derneğine danışmanızda fayda var. Genel olarak ortak hobiler doğrultusunda üretilen el ürünlerinin satışının gerçekleştirilmesine yardımcı olan kadın dernekleri, size de mutlaka yardımcı olacaktır.

Evde iş imkanlarının yanı sıra, KOSGEB Kredileri ve diğer bankaların da ev hanımlarına iş kredisi adı altında verdiği bazı krediler vardır. Bu kredileri de alarak evinizde de olsa kuracağınız iş ile ilgili destek alabilirsiniz. Örneğin evinizde terzilik yapacaksanız, size gereken dikiş makinesi ve kumaş gibi malzemeleri toplu olarak alabilmek amacı ile 15 bin TL’ye kadar faizsiz ve vade farksız ihtiyaç kredileri ya da iş yeri hibeleri çekmeniz mümkün. Ayrıca belediyeler de ev hanımlarına kredi alabilmeleri konusunda kbazı şartlarda kefil olabilmektedir. Bundan dolayı yaşadığınız muhitte bu tür yardımları tam olarak kimin yaptığı ile ilgili bir derneğe danışmanızda fayda var. Kazançlı ve hayırlı işler dileriz!