Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler

İş dünyasında sektörleri güncel olarak değerlendirdiğimizde, kadın girişimcilerin yapabileceği işler her geçen yıl artış göstermekte ve kadınlara yönelik iş sahası büyük ölçüde genişlemektedir. Kadın bir girişimci adayı olarak sizler de şahsınıza uygun iş ve girişim fikirlerini araştırıyorsanız yazımızın devamında sunacağımız tavsiye ve tespitlerden faydalanabilirsiniz.

Kadınların iş dünyasına adım atmak üzere girişim fikri olarak tercih ettikleri genel sektörler; organizatörlük, yemek yapımı ve dağıtımı, el işleri ve hobi üzerine üretim, emlakçılık, güzellik salonları e son yıllarda marka yönetimiyle birlikte PR çalışmaları olarak örneklendirilebilir. Tabii bunların yanında daha pek çok iş kolu kadın girişimciler için uygun ve cazip avantajlar sunmaktadır. Bizler bu alanda yaptığımız sektörel araştırmalarda, kadınların daha çok sahada aktif olabildikleri ve seyahat edebildikleri işleri tercih ettiğini görüyoruz. Buradaki amaç, özgür kadın ruhuyla hem gezip, hem para kazanabilme mantığına dayanıyor. Bu, tabii ki mantıklı ve takdir edilesi bir hedef. İş seyahatinin yaygın olduğu kadın girişimlerini; reklamcılık, pazarlama, distribütörlük ve mağaza işletmeciliği olarak örneklendirebiliriz. Mağaza işletmeciliğinde nasıl seyahat edeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Kadınlar kendi işlettikleri mağazalara sıkça şehir dışından ve hatta yurtdışından bizzat kendileri mal almakta, mağaza tedariğini kendileri yönetmektedir. Bu oldukça keyifli olsa gerek.

Kadın girişimcilere yönelik alternatif iş kollarından bahsetmeye devam edelim. Günümüzde internet üzerine yapılan ve tutan projelerin gelir potansiyeline pek çoğumuz şahit oluyoruz. Bu projeler ticaret veya trafik odaklı olabiliyor. Trafik odaklı yapılan projeler trafiği reklam gelirine çevirerek kazanç sağlıyor. Yapabileceğinize inanıyorsanız sizler de, bir e-ticaret sitesi veya kadın portalı projelendirebilirsiniz. E-ticaret girişiminiz için tavsiyemiz organik ve doğal ürün satışı şeklinde olabilir. Kadın portalına yönelik tavsiyemiz ise, cilt bakımı, makyaj veya kadın sağlığı üzerine özgün bir proje olabilir. Biliyorsunuz, artık günümüzün büyük kısmını internettte geçiriyor, bir şeyler okuyor, izliyor, oynuyor veya alışveriş yapıyoruz. Yani, her gün hitap edebileceğiniz ciddi bir kitle mevcut. Tek yapmanız gereken projenize gerçekten emek vermek, gerektiği noktada yatırımdan ve masraftan kaçmamak, trafik sağlamaya yönelik stratejiler konusunda kendinizi sürekli geliştirmektir.

Daha önce başarılı bir girişim yapan kadın okuyucularımız sektörde edindikleri tecrübeleri bizlerle paylaşabilirler. Böylelikle hem okuyucularımıza yol göstermiş, hem de bu yazıya katkı sağlamış olacaklardır. Desteğiniz ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederiz. Kadın girişimcilere yönelik iş fikirlerimizi ve sektörel analizlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.