İşkur’un Evde İş İmkanları

Hanımlar için evden çalışarak aile bütçesine katkı sağlamak artık daha cazip. İşkur’un evde iş imkanları, evdeki boş vaktini kazanca dönüştürmek isteyen ev hanımları için fırsat olarak değerlendirilebilir. Evden çıkmanızı zorlaştıracak özel durumlarınız ve ebeveynlik anlamında meşguliyetleriniz olabilir. Bu durumda devlet bünyesinde İşkur’un sunmuş olduğu bazı eğitimlere katılarak meslek edinebilir, ilerleyen süreçte evden veya sahada bir işe girerek bu mesleği icra edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere İşkur (Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü), bir devlet kurumu olarak, ülke genelinde işsizliğe çözüm bulmak, mesleki eğitim kurslarıyla kalifiye meslek erbabı yetiştirip istihdam sağlamak üzere faaliyet sürdürmektedir. Bu bağlamda, kurum bünyesinde katılacağınız kurslar sayesinde devlet güvencesiyle eğitimini aldığınız meslek dalıyla ilgili iş başvuruları yapabilir, sigortalı bir işe girebilirsiniz. Bizler bu fırsatı ev hanımlarına yönelik değerlendirdik ve İşkur’un açmış olduğu Girişimcilik Eğitim Programı’na katılmanızı teşvik etmek üzere yazıyı hazırlamaya karar verdik. Program sonunda uzmanlaşacağınız meslek tanımı İşletmeci olarak kayıtlara geçecektir. Güncel program içeriğini ve eğitim süresini İşkur il ve ilçe müdürlüklerine danışarak öğrenebilirsiniz.

Ev hanımlarının değerlendirebileceği bir diğer cazip İşkur programı ise Aşçı Yamağı (Çırağı) kursu olabilir. Bu programı tamamladıktan sonra İşkur, Milli Eğitim Bakanlığı veya programı sağlayan üniversite tarafından onaylı bitirme belgesi alacaksınız. Bu belgenin güvencesiyle (resmi süreci tamamlamak kaydıyla) ev yemekleri yapıp restoranlara veya yemek fabrikalarına pazarlayabilir, kendi işletmenizi açabilir veya yine İşkur desteğiyle aşçılıkla ilgili açık pozisyonlara başvurup işe girebilirsiniz. İşkur, işsiz kursiyerlerden hiçbir ücret talep etmemektedir. Eğitim sürecinde sigorta piriminiz de İşkur tarafından ödenmektedir. Kurslara katılabilmek için İşkur’a kayıt olmanız gerekiyor. Katılım şartlarını da kaydınızın ardından İşkur’un resmi internet adresi üzerinden veya temsilciliklerden öğrenebilmektesiniz.

Başvuracağınız meslek edindirme kursuna iyi düşünüp karar vermeniz gerekiyor çünkü aynı meslekte başka bir kursa katılmanız mümkün değil. Farklı bir meslek için ise mevcut katılımınızdan 6 ay sonra başvuru yapabiliyorsunuz. İşsiz ev hanımlarına yönelik İşkur kurslarına daha önce katılıp işe giren okuyucularımız tecrübelerini yorum olarak paylaşabilir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

    1. Sevda sarmis Eylül 20, 2018
    2. bircan avluk Kasım 9, 2018
    3. Sevda konus Ocak 9, 2019

    Yorum Yapın