Home Ofis İş Yapmak: Fikirler, Avantaj ve Dezavantajları

Son dönemlerde evde oturarak para kazanma üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Web dünyasının gelişmesi ile birlikte özellikle bu alanda yapılan araştırma ve oluşturulan alternatiflerin sayısı artmıştır. Çünkü web dünyası ile birlikte kişilerin oturdukları yerden dünyanın kalanı ile iletişim kurması kolaylaşmıştır. Bu kapsamda home ofis çalışma düzeni de son zamanlarda yüksek oranda yaygınlaşmaya başlamıştır. Home ofis çalışma, neredeyse her sektörün bazı kolları için geçerli olabilen ve ayrıca tam zamanlı iş olarak nitelendirilebilen bir çalışma biçimidir. Bu bakımdan kazandırdığı ücretler de son derece tatmin edici olabilmektedir. Şimdi dilerseniz home ofis çalışmanın ne demek olduğunu, home ofis olarak yürütülebilecek iş türlerini, home ofis çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını beraber inceleyelim ve sizin de konu hakkında bir fikir edinmenizi sağlamaya çalışalım.

Home Ofis Çalışmak Ne Anlama Gelir?

Home ofis çalışmak, bilgisayar, internet ve iş için gerekli tüm evraklara sahip olduğunuz, aynı zamanda mesai saatleri içerisinde özellikle her zaman iletişim halinde olmaya açık olduğunuz bir ev ofisinizde çalışmak anlamına gelir. Home ofis çalışan kişilerin de belirli mesai saatleri olabilir. Bu mesai saatleri içerisinde bu kişilerin sürekli olarak bilgisayarları başında olması, işi gereği yapması gereken yönlendirme ve işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Daha esnek home ofis çalışma biçimleri de olabilir. Örneğin mesai saatlerinin olmadığı ama belli bir süre içerisinde belli işlerin hallolmuş olması gerektiği meslek türleri de vardır. Bu şekilde çalışan kişiler hem freelancer çalışanlar, hem de home ofis çalışanlar olarak nitelendirilmektedir. Home ofis çalışmak evinizde mutlaka ofis olarak ayırdığınız bir alan olmasını gerektirir. Çünkü bir iş yerindeki ofiste çalışmaktan yoğunluk ve belge sayısı açısından neredeyse hiçbir farkı yoktur.

Home Ofis Olarak Yürütülebilecek İş Türleri Nelerdir?

Home ofis olarak yapılabilecek işler son yıllarda geniş bir yelpaze sunuyor. Özellikle bilgisayar üzerinden işlem gerçekleştirme kapsamındaki işler home ofis olarak kolaylıkla yürütülebilir. Bunlar arasında ithalat, ihracat uzmanlığı, genel sekreterlik, genel müdürlük gibi işler bile bulunmaktadır. Kısacası home ofis çalışmak sadece düşük kademeli meslekler için geçerli olabilecek bir biçim değildir. Bunların yanı sıra kişiler emlakçılık, sosyal danışmanlık, avukatlık gibi mesleklerini bile home ofis çalışarak gerçekleştirebilir ve ofislerinde müşterilerini ağırlayabilirler.

Home Ofis Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Home ofis çalışmanın birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Dilerseniz önce avantajlarından başlayalım. İşte home ofis çalışmanın avantajları:

  • Home ofis çalışırsanız iş yeriniz için ayrıca kira ödemek zorunda kalmazsınız.
  • Home ofis çalışırsanız çalıştığınız sıradaki konforunuz daha yüksek olur çünkü kendi çalışma şartlarınızı kendiniz yaratırsınız.
  • Home ofis çalışırsanız çalışacağınız mekanı kendiniz dekore etme ve baştan yaratma şansına sahip olursunuz.
  • Home ofis çalışırsanız işe gidip gelme derdiniz olmaz.

Home ofis çalışmanın dezavantajları:

  • Homo ofis çalışmak asosyalliğe sebep olabilir.
  • Home ofis çalışmak iş hayatı ve ev hayatının birbirine karışarak sınırlarının silikleşmesine sebep olabilir. Bu durumda kişi hem aile hayatında hem de iş hayatında başarısız olmak ile karşı karşıya kalabilir.
  • Home ofis çalışmak kişide disiplin eksikliği yaratabilir.

Evden home ofis olarak çalışma planlayan hanımlar için bu iş konseptinde yapılabilecek mesleki fikirler, evde çalışma düzeninin avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte sektörel tespitlerden bahsettik. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz, daha fazla araştırma yapmanız ve evden düzenli olarak gelir sağlayabilmek için mantıklı bir iş tercihi yapmanız gerekiyor.