Evde Yaşlı Bakımı İşi : Nasıl Yapılır, Kazancı Ne Kadar?

Evde yaşlı bakımı için çalışacak olan kişilere günden güne ihtiyaç artıyor, tüm ev halkının çalıştığı evlerde veya evde yaşlı bakımı için yardıma ihtiyaç duyulduğunda evde yaşlı bakım işi için biri aranıyor. Kişilerin evde yaşlı bakımı için aradığı pek çok özellik bulunsa da öncelikli olan güvenilir ve sabırlı biri olması olarak öne çıkıyor. Evde yaşlı bakımı zor ve emek isteyen işlerin başında yer alıyor dolayısıyla maddi kazancı da yüksek olabiliyor. Evde yaşlı bakımı ile para kazanmak isteyen kişiler genellikle ev hanımları olarak öne çıksa da bu işin okulunu okumuş ve eğitimini almış pek çok kişi de bulunuyor.

Evde Yaşlı Bakım İşi Şartları

Yaşlılarla ilgilenmek sabır, emek ve sevgi isteyen işlerin arasında yer alıyor. Yaşlıların yemek ve ilaç saatinin düzenlenmesi, anlaşmanın içeriğine göre yemek yapılması, banyo ve tuvalet ihtiyacının giderilmesi, mesai saatleri içinde yaşlı kişiyle birebir ilgilenilmesi gibi pek çok konu bulunuyor. Yaşlı bakımı veya hasta bakımı adı ile açılan kurslara katılmalı gerekli eğitimleri aldıktan sonra sertifikanızla birlikte yaşlı bakım işleri için başvurabilirsiniz. Bazı kişiler sertifika ve eğitim gözetmese de en doğru ve güncel bilgiler yaşlı bakımı kursları tarafından veriliyor. Yaşlı bakımı için temizlik ve hijyen kurallarına son derece dikkat etmeli, bakımını sağladığınız kişi ile sürekli iletişim içinde olmalı ve ne olursa olsun sinirlenmemeniz gerekmektedir. İnsanlar yaşlandıkça tekrar çocuklaşır ve bakıma yeniden muhtaç hale gelirler.

Evde Yaşlı Bakım İşinin Kazancı

Evde yaşlı bakım işi yapılmak isteniyorsa sadece maddi açıdan düşünmemelisiniz, maddi imkanları için yaşlı bakımı yapıldığında hem çalışan çalışan kişi, hem de bakımı yapılan kişi ve kişinin ailesi büyük maddi manevi kayıplara uğrayabilmektedir. Evde yaşlı bakım işi kalacak yerin olmaması, yaşlı kişinin sağlık durumu ve gün içinde ne kadar çalışıldığı, alınan eğitim ve sertifikalar, tecrübeye bağlı olarak ortalama 1000 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir. Evde hasta bakımı işi için de aynı şartlar ve maddi olanaklar geçerli olmakla beraber çalışacak olan kişiye kalacak yer sağlanıldığında maaşı da düşebilir.

Evde yaşlı bakım işinin kazancı pek çok kişiyi memnun edecek yüksek maaş oranları sağlamaktadır. Ek gelir elde etmek isteyen ev hanımları da yaşlı bakımı ile aile ekonomisine katkı sağlarken pek çok ev ihtiyacını da buradan kazandığı paralar ile giderebilir. Öğrenciler tarafından da evde yaşlı bakım işi yapılsa da eğitimini almış kişiler öncelikli olarak tercih edilmektedir.