Ev Hanımlarına Sigorta İmkanı

Ev hanımlarına sigorta imkanı geliyor! Artık ev kadınları da belli bir süre sigorta ödedikten sonra emekli olabilecek! Ev hanımlarının emekli olabilmesi için ne kadar süre sigorta ödemesi gerekir? Ev hanımlarının emekli olabilmesi için ödemesi gereken sigorta ücreti ne kadardır? Uzun süre ödenmeyen sigortalar toplu bir şekilde ödenebilir mi? Bütün bu soruların cevapları makalemizde detaylıca anlatılmaktadır. Ev hanımlarının yeni sigorta imkanı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız siz de yazımızın devamını okumayı unutmayın.

Ev Hanımlarına Sigorta İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

İsteyen ev kadınları sigortalı olabilme şansına sahip olacaklar. Sigortalı olmak ev kadınlarının tamamen isteği dahilinde olup istemeyenler sigorta parası yatırmak zorunda olmayacak Peki ev hanımlarına sigorta için hangi şartlar gereklidir? Her ev hanımı sigorta yatırarak emekli olabilir mi? Dilerseniz maddeler halinde ev hanımlarının sigortalı olabilmelerinin şartlarını inceleyelim.

  • Ev hanımlarına sigorta şansı için aranan en önemli şartlardan bir tanesi ev hanımının on sekiz yaşından büyük olmasıdır. Bunun yanında on sekiz yaşından büyük olan ev hanımının ev dışında bir yerde çalışmamaları gerekmektedir.
  • Ev hanımlarının on sekiz yaşından büyük olmalarının yanı sıra ve başka bir yerlerde çalışmıyor olmalarının yanı sıra evde çalışıyor olmaları gerekmektedir. Bu ev kadınlarının yaptıkları işler sıralanan ürünlerden bir tanesini üreterek satış yapıyor olmaları gerekmektedir: havlu, halı, çarşaf çorap, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan.

Ticari Faaliyette Bulunanlar Ya Da Tarımsal Faaliyetlerde Bulunanlar Da Sigorta Sahibi Olabilirler Mi?

Ev hanımlarının sigorta sahipleri olabilmesi için ev dışında bir yerde çalışmamaları gerektiği bilinen bir kuraldır. Peki, tarım ya da ticaret gibi sektörlerde serbest olarak çalışan kişilerin de sigorta sahibi olmaya hakları yok mudur? Bu kişilerin çalıştıkları iş, ev dışı iş olarak kabul edilmekte midir? Bu soruların cevaplarını bu başlık altında bulabilirsiniz.

Özellikle taşra bölgelerde aynı anda hem ev hanımlığı hem de hayvancılık ya da tarım faaliyetleri yapan kadın sayısı oldukça fazladır. Bu kadınların yaptığı hayvancılık ve tarım faaliyetleri ev dışı iş sayılmaktadır ve bundan dolayı bu kişiler sigorta şansı elde ederek ekstra bir meslek grubu olan ev hanımlığından emekli olamamaktadır. Bu kişilerin yaptıkları tarım ya da hayvancılık faaliyetleri üzerinden sigorta ödeyerek emekli olmaları ise mümkündür. Bunun için yaptıkları bu faaliyetleri resmi olarak belgelere dayandırmaları, aylık ortalama gelirlerini belirtmeleri ve Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeleri gerekmektedir.

Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

Peki, ev hanımları sigorta başvurusu yapmak için ne yapmalıdır? Ev hanımları için sigorta başvurusu nasıl yapılabilir? Sigorta başvurusu yapılması için tek şart olarak, gelir vergisi mükellefi olunmadığına dair bir yazının Gelir Dairesi Başkanlığından alınması gerekmektedir.