Ev Hanımlarına Mikro Kredi Şartları

Farklı kurum ve vakıfların yanı sıra KOSGEB gibi girişimler de, kadınlara üretim hayatına katılmaları ve pazarda pay sahibi olmaları; bu yolla aile bütçelerine katkıda bulunmaları ve ekonomik özgürlüklerini elde etmeleri konusunda destek vermektedir. Bu destek temel olarak faizsiz ya da düşük faizli kredi fırsatlarının ev hanımlarına tanınması yolu ile gerçekleşmektedir. Bu krediler, çeşitli bankalar tarafından verilebileceği gibi direkt olarak vakfın kendi fonu üzerinden de verilebilmektedir. KOSGEB aracılığı ile ev hanımlarına verilen girişimcilik kredileri Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından onaylanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Mikro Kredi Ne Anlama Gelir?

Mikro kredi, herhangi bir resmi geliri ya da sigortası bulunmayan fakat ev ya da tarla gibi aile işlerinde uzun yıllar boyunca çalışmış olan ev kadınlarının ya da ev erkeklerinin, yeni bir iş kurmaya karar verdikleri zaman ellerinde sermaye bulabilmesi açısından ortaya çıkarılan bir kredi çeşididir. Mikro kredilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de sıfır faiz oranı ya da çok düşük faiz oranlarının bulunmasının yanı sıra, yüksek vade süreçlerine sahip olmaları. Mikro Krediler her ne kadar çok yüksek oranlarda çekilemiyor olsa da, çekilen miktar ufak bir iş yerinin kurulması için gereken para miktarının çok yüksek bir kısmını karşılayabilmektedir. Türkiye’de en çok ev hanımları tarafından kullanılan ve uzun süre ev hanımlığı yapılmasının ardından çocuklarının büyümesi ile birlikte iş kurmak isteyen kadınların çözüm ortağı haline gelen Mikro krediler, kadınların iş yaşamına dahil olmasını desteklemesi ile, oldukça özel bir amaca hizmet etmektedir. Çocuk bakımı yapmaları için çocuklarının doğdukları dönemde iş hayatlarına ara veren fakat çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü iş hayatlarına geri dönemeyen kadınların, kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmaları açısından mikro kredilerin kullanımı oldukça önemlidir.

Mikro Krediden Yararlanabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Mikro kredi talebinde bulunduğunuza dair bir adet başvuru formu
  • Gelir durumunuz ile ilgili bilgileri içeren bir adet fakirlik ilmühaberi
  • Nüfusunuzun ve haneniz içerisinde yaşayan kişi sayısının belirtildiği nüfus aile kağıdı
  • Oturulan ev eğer sizin ise tapu belgesi, değil ise kirada oturduğunuza dair bir kira kontratı
  • Sabıkanızın temiz olduğuna dair bir adet sabıka kaydı
  • Sigorta kaydınızın ve sosyal güvence kaydınızın olmadığına dair bir sosyal güvence belgesi,
  • İkametgâh belgesi
  • Kendinizin, sağ ise anne ve babanızın, eşinizin tapu belgeleri
  • Mikro kredi talebinde bulunmanıza sebep olan iş fikrinizin ayrıntılı şekilde açıklandığı ve giderlerin listelendiği bir adet dosya

Mikro Krediden Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Mikro kredi almak istiyorsanız öncelikle kredi borcunu haftalık olarak belli meblağlar ile ödeyeceğinize dair bir kontrat imzalamak durumundasınız. Bunun yanı sıra, ev kadını olarak krediyi gerçekten iş girişiminiz için kullanacağınızı kanıtlamak durumundasınız.