Ek İş Olarak Evde Parça Başı İş Yapmak

Belli bir işte çalışmayan ev hanımlarının ya da tam zamanlı veya yarı zamanlı iş sahibi olup da ek gelir elde etmek isteyenlerin tercih ettiği ve ev ortamında rahatlıkla yapılabilecek işlerden biri parça başı işlerdir. Bu işlerde işveren çalışanın yaptığı ürünler için adet yani parça üzerinden ödeme yapar. Ev hanımları genelde en çok tekstil alanındaki parça başı işleri tercih etmektedirler. Tekstil alanındaki parça başı işler genelde kesme, dikme ya da paketleme gibi evde yapılabilecek işler olmaktadır. Bu işler evde kolaylıkla yapılabildiği için ev hanımları tarafından sıklıkla tercih edilir. Ev hanımları bu işler sayesinde kendi evlerindeki rahat ortamlarında çalışarak hem ev ekonomisine katkıda bulunurlar, hem de boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmiş olurlar.

Parça Başı İş Yapmanın Avantajları

Tekstil başta olmak üzere birçok iş alanında gün geçtikçe daha çok yaygınlaşmaya başlayan parça başı işler, hem iş verenlere, hem de çalışanlara çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Parça başı çalıştırmak üzere eleman işe alan firmalar bu işler sayesinde üretimde belli bir ölçüde sınırlı kalmadıkları için üretim miktarını arttırmış olur. Ayrıca, üretim sürecini yakından takip etmek ve bu süreci takip edecek yeni elemanlar işe almak zorunda kalmadıkları için hem vakitten, hem de maliyetten tasarruf etmiş olurlar. Üretilen parça başına para ödeme yaptıkları için defolu ya da hatalı üretilmiş mallara para ödemek zorunda kalmıyor ve dolayısıyla üretim maliyetini göreceli olarak düşürebiliyorlar. Diğer bir yandan, çalışanlara için en büyük avantajı ev ortamında rahat bir şekilde çalışma imkânı elde etmek oluyor. Bununla beraber, belli bir mesai saatleri olmadıkları için uygun oldukları ya da istedikleri zamanlarda çalışabilirler. Ürettikleri parça başına ücret aldıkları için ürün yetiştirme telaşına da düşmeden üretim seri üretim yapabilirler.

Parça Başı İşlerden Ne Kadar Kazanılır?

Ev bütçesine katkı sağlamak, boş vakitlerini verimli bir şekilde değerlendirmek ya da hali hazırda devam eden işinin yanında ek gelir elde etmek için evde parça başı iş yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri bu çeşit işlerin ayda ne kadar kazandırdığıdır. Parça başı işlerde işçinin ürettiği malın parça sayısı üzerinden ödeme yapıldığı için çalışanlar ürettikleri mal sayısı oranında kazanç elde ederler. Üretilecek olan malın birim ücreti malın özelliklerine göre değişmektedir. Ancak ortalama bir fiyat vermek gerekirse bir çalışan ayda en az 500 TL kazanabilir. Üst sınırı üretilen malın birim sayısı belirlediği için kesin bir rakam söylemek mümkün olmayacaktır.

    1. Damla Eylül 19, 2018
    2. LERNA KÖŞKEROĞLU Eylül 24, 2018
    3. Fatma Kavaz Ekim 2, 2018
    4. aytun geçkin Kasım 2, 2018

    Yorum Yapın