Doktor Sekreterliği İşi: Doktor Yanına Sekreter Arayanlar

Ek iş seçenekleri ve iş olanakları için takip edebileceğiniz sitemizde, bugün sizlere doktor yanında sekreter olarak çalışmanın nasıl bir süreç gerektirdiğinden söz edeceğiz. Hepiniz bir doktorun yanına muayene olmaya gittiğinizde, doktoru beklerken sizinle ilgilenen, size randevu veren, temel işlemlerinizi bilgisayar aracılığı ile halleden ve size fiziksel açıdan da ihtiyacınız olduğu durumlarda yardımcı olan doktor sekreterlerine rastlamışsınızdır.

Doktor sekreterleri son derece nezih noktalarda iş yapma şansları olan, ayrıca pek fazla fiziksel güç kullanmadan yüksek oranda paralar kazanabilen kişilerdir. Bundan dolayı, doktor sekreterliği ek iş arayan ev hanımları tarafından ve staj yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilebilmektedir. Doktor yanına sekreterlik işi arayanlar dikkat! İnternet üzerinde bu alanda ilan veren çok sayıda site bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere doktor sekreterliği işinin kapsamını, gerektirdiği vasıfları ve çalışma koşullarını anlatacağız. Daha sonra sizlere doktor asistanlığı yapabilmeniz için hangi okul ya da bölümden mezun olmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

Doktor Sekreterleri Ne İş Yapar?

Doktor sekreterlerinin görevleri nelerdir? Bu başlık altında bu soruların yanıtlarını bulacağız.

Doktor sekreterleri ya da doktor asistanları neredeyse her hastanede ya da özel polikliniklerde görev yapan kişilerdir. Doktorların hastalarını tedavi etme süreçlerini daha kolay hale getirmek ve hasta doktor ilişkisini sekteye uğratmamak adına, tedavi dışında bütün işlem ve süreçlerin gerçekleştirilmesini doktor asistanı sağlamaktadır. Doktor asistanları kayıt ve randevu işlemlerini, doktorların toplantı ve görüşme süreçlerini, muayene süreçleri sonrası ve öncesinde ortam sterilizasyonu için gerekli işlemleri sağlarken, aynı zamanda hem sürekli, hem de tek seferlik hastaların dosyalarının fiziksel ve sanal ortamda tutulmasını sağlar. Gerekli dönemlerde sürekli hastalar ile iletişime geçen ve süreçlerinin takibini yapan kişiler yine doktor asistanlarıdır. Doktor asistanları aynı zamanda gelen hastanın geçmişi ile ilgili doktora bilgi veren ve tedavi sürecine bu şekilde katkısı olan kişilerdir. Doktor asistanları bilgisayarı aktif olarak kullandığından dolayı bilgisayar bilgisi olması beklenen meslek gruplarından da biridir. Doktor asistanı olmak eskiden herkesin yapabileceği bir işken, son dönemlerde buna özel bölümler açıldığından dolayı lise ya da üniversite mezunu olma şartı gerektirmektedir.

Nasıl Doktor Asistanı / Doktor Sekreteri Olunur?

Doktor asistanları, genel olarak lise ya da üniversite mezunu kişilerdir. Günümüzde iki senelik bir örgün ya da açık öğretim dönemine sahip olan doktor asistanlarının mezun olmaları gereken bölüm Tıbbi Sekreterlik Bölümü’dür. Türkiye’de son dönemlerde yaygınlaşan bu bölüm puanı oldukça düşük bir bölümdür. Bir ev hanımı iseniz ve sürekli bir işe sahip olmak istiyorsanız iki yıllık bir bölümü örgün ya da açık öğretim şeklinde okuyarak tıbbi asistanlık atamasına dahil olabilirsiniz.

Lise mezunları da tıbbi asistanlık yapabilmektedir. Genel olarak meslek lisesi mezunu olan bu kişiler, eğer meslek liselerinde Meslek Lisesi Tıbbi Asistanlık Bölümü’nü okumuşlarsa 4 yıllık bir lise öğrenimi sürecinden sonra otomatik olarak mesleklerine başlama hakkı kazanırlar. Bu sayede de kısa süre içerisinde kendi ekonomik özgürlüklerine sahip olurlar. Siz de bu şartları sağlıyorsanız doktor asistanlığı için başvuruda bulunabilirsiniz.