Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi

Artık evde durmaktan sıkılan ve kendi ekonomik özgürlüğünü elde ederek hayatını daha bireysel şekilde devam ettirmek isteyen kadınların iş kurma süreçleri eskisinden çok daha kolay olacak! Devlet son dönemlerde hem ülke çapında iş gücüne katılan kadın oranının arttırılması hem de ülke çapında yeni girişimlerin artması adına kadınlara teşvik kredisi ve iş yeri açma hibesi adı altında bazı yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu teşvik kredileri ve iş yeri açma hibeleri temelde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve bazı bankalar tarafından da finanse edilen kredilerdir. Devletin ayrıca özel bankalar ve devletle anlaşmalı bankalar dışında KOSGEB ile anlaşmalı olarak finanse ettiği iş yeri açma hibeleri de bulunmaktadır. Dilerseniz devletin kadınlara verdiği teşvik kredisinin kapsamı, şartı ve olanaklarını beraber inceleyelim.

Hibe Kredi Almanın Sunduğu Fırsatlar Nelerdir?

Hibe kredi almak özellikle kadınlar için oldukça avantajlıdır. Hibe kredini bu kadar avantajlı olmasının en önemli sebebi kadınlara özel bazı ayrıcalıklar sunması ve düşük faiz oranlarına sahip olmasıdır. Belirtilmesi gereken en önemli şey bir kadının alacağı iş yeri açma hibe kredisi, bir erkeğin alacağı hibeye göre yüzde 10 ile yüzde 20 gibi bir oran aralığında daha karlı olmaktadır. İş yeri açma hibesinden yararlanmak isteyen kadınların, iş yeri açmak isteyen erkeklere göre ödemesi gereken kredi ücret miktarı 10 bin TL daha azdır. Bu da kadınlara ciddi bir maddi destek anlamına gelmektedir. Özel bir bankadan bir kredi aldığınız takdirde en iyi niyetli ihtimalde bile yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir kredi faizini ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ne var ki bir devlet kurumunun desteği ile birlikte iş yeri açma hibe kredisi almanız bu özel kredilere oranla sizin için çok daha karlı olacaktır. Çünkü iş yeri açma hibe kredilerinde dosya masrafı ödenmez ve krediler de ya yüzde sıfır oranındadır ya da oldukça düşük oranlardadır. Bundan dolayı hibe krediler, almayı tercih ettiğiniz ilk günden itibaren iş yeriniz için daha karlı olurlar.

KOSGEB Aracılığı ile Ev Kadınlarına İş Yeri Açma Hibesi

KOSGEB aracılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının onayı dahilinde alacağınız iş yeri açma hibesi, sizin için oldukça önemli bir fırsattır. Kadınlara özel maksimum 50 bin TL değerinde iş yeri açma hibesinden yararlanmak istiyorsanız açmak istediğiniz iş yerinin kapsamlı bir anlatımını içeren proje dosyası ile başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer iş projeniz yeterince başarılı bulunur ise ve iş yeri için sunduğunuz gider listesi tutarlı bulunursa talep ettiğiniz miktarda iş yeri açma hibe kredisini KOSGEB aracılığı ile almanız mümkündür. Çalışma hayatına atılmak artık ev hanımları için çok kolay!