Devletin Ev Hanımlarına Verdiği Maaş

Ev hanımlığının bir meslek olarak kabul edilmesi ve ev hanımlığı yapan herkese sigorta bağlanarak aynı zamanda ev hanımlara maaş verilmesi sıklıkla gündeme gelen bir konudur. Devlet, belli şartları yerine getiren kişilere ev hanımlığı maaşı vermektedir. Peki, her ev hanımına maaş verilir mi? Ev hanımı maaşı almak için ne yapmak gerekir? Hangi koşullarda ev hanımlığı maaşı almak mümkündür? Devletin ev hanımlarına verdiği maaş ne kadardır? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda detaylıca açıklanmış bir şekilde bulmanız mümkündür.

Emekli Olmak Ev Hanımları İçin De Mümkün Olacak Mı?

Ev hanımlarının da emekli olması artık mümkün olacak. Yıllarca bulaşıktan çamaşıra, ütüden ev temizliğine kadar her türlü işe koşturan ayrıca çocuklarının da bakımını yapan ev kadınları artık ’’çalışmıyor’’ statüsünden kurtulmuş olacak. Ev hanımlarının emekli olmak için yapmaları gereken şeyler çok basittir. Dilerseniz emekli olmak ve maaş almak için ev hanımlarının yapabileceği işlemleri beraber inceleyelim:

  • Öncelikle yapmanız gereken şey ev hanımı olduğunuza, herhangi bir sigorta girişinizin ya da maaşınızın olmadığına dair resmi bir belgeye sahip olmak. Bu belgenin varlığı çok önemlidir. Aksi takdirde ev hanımı statüsünde olmadığınız için sunulan fırsatlardan yararlanmanız mümkün değildir.
  • Daha sonra yapılacak olan şey SSK ya da Bağkur üzerinden her ay ödeme yaparak emeklilik sürecinizin başlamasını sağlamaktır. Bunu yapmadan önce resmi kurumlardan bir SSK ya da BAĞKUR numarasına sahip olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı önce resmi bir kurumla görüşmeyi unutmayın.
  • Bu durumları sağladığınız takdirde 25 yıl boyunca ödediğiniz prim miktarı ve 25 yıllık ev hanımlığı tecrübeniz karşılığında emekli olursunuz. Ayrıca emekli olmadan önce de 25 yıl boyunca her ay asgari ücret miktarı kadar maaş almanız mümkün olur.

Ev Hanımlarına Maaş ve Emeklilik Neden Gerekli?

Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye çapındaki iş gücünün yüksek bir oranını erkekler oluşturuyor. Kadınlar Türkiye’de iş gücüne katılma oranı oldukça düşüktür. Bundan dolayı da kadınların sosyal hayata karışma oranı da düşmüştür. Bu oran ise medeni bir ülke seviyesinde daha yüksek olması gereken bir orandır. Devlet bundan dolayı kadınların iş gücüne katılma oranlarını arttırmaya yönelik bazı çalışmalar yapmaktadır.

Kadınların iş gücüne katılma oranı hem ülke çapında farklı alanlarda da üretim gücü olmasını sağlar, hem de kadın ve çocukların daha güçlü birer birey profiline sahip olması konusunda onları destekler. Çünkü üretim anlamında ekonomik dünyaya katkıda bulunmak, kadınların maddi özgürlüğünü elde etmesini sağlayacaktır. Kadınların maddi özgürlüğe sahip olması da aynı zamanda çocukların eğitimi üzerinde ya da dünyadaki diğer tüm yönetim işleri üzerinde kadınların da söz sahibi olmasını sağlamaktadır. Kadın erkek eşitliği sağlaması açısından ev hanımlarına maaş bağlanması oldukça yararlı bir uygulamadır.