Devletin Ev Hanımlarına Verdiği İş İmkanı

Evden çalışmak isteyen bayanlar, devletin ev hanımlarına verdiği iş imkanı ve meslek edindirme kursları sayesinde aile bütçelerine katkıda bulunabilecekleri bir iş sahibi olabiliyor. Firmalardan ek iş almakla kıyaslandığında devlet güvencesiyle bir meslek edinmek, hem iş bulmak, hem de düzenli gelir sağlayabilmek adına şüphesiz daha cazip. Ev hanımları için devlet tarafından sunulan iş imkanlarını yazımızın devamında detaylandırıyoruz.

Devlet bünyesinde evde oturan bayanları çalışmaya teşvik etmek üzere çeşitli iş gücü ve mesleki eğitim programları hazırlanmış ve yılın belirli dönemlerinde kursiyer alarak istihdam sağlamayı hedeflemişlerdir. Bu programları tamamlayan kişiler, yine devlete bağlı İşkur üzerinden açık pozisyonlara iş başvurusu yapabiliyorlar. Bu alanda bir avantajda, eğitim süreniz boyunca devlet tarafından sigortalı oluyorsunuz. Programı başarıyla tamamlayan adaylar İşkur personeli tarafından açık pozisyonlar için yönlendiriliyor ve işe girişleri için destek görüyorlar. Sizler de devletin ev hanımlarına sunduğu iş imkanlarından yararlanmak istiyorsanız, İşkur’a kayıt olmalı ve meslek edindirme kursları için başvuru yapmalısınız. Başvurularınız kısa sürede değerlendirilecek ve kayıt işlemleri için İşkur temsilciliklerine çağırılacaksınız.

Yine devlet bünyesinde iş bulmanın alternatif bir yolu olarak, il ve ilçe belediyelerinin açmış olduğu Halk Eğitim kurslarına katılarak mesleki sertifika sahibi olabilir, bu sertifika ile eğitim aldığınız alanda iş bulabilirsiniz. Tabii bu süreç burada yazdığımız kadar hızlı işlemiyor, eğitiminizi tamamladıktan sonra başvurularınızı düzenli olarak yapmak ve beklemek, yani biraz sabırlı olmak durumundasınız. İşinizi bulduktan sonra İşkur bünyesinde sigortalı olarak deneme süresi olarak 1 ila 3 ay çalışmanız beklenebilir. Bu süreçte maaşınızı İşkur ödemektedir. Deneme sürecini başarıyla tamamlayan adaylar kadrolu olarak işlerine devam edebilmektedir. Bizim tavsiyemiz İşkur tarafından açılan meslek edindirme kurslarına kayıt yaptırmanızdır. Nitelikleriniz doğrultusunda yapabileceğinize inandığınız bir meslek kursuna yönelebilir ve başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Daha önce ev hanımı olarak devlet tarafından bir meslek kursuna katılıp iş bulan okuyucularımız tecrübelerini bizlerle paylaşarak içeriğimize katkıda bulunabilirler. Böylelikle ihtiyaç sahibi diğer insanlara da bu yolculukta rehberlik etmiş olacaklardır. Ev hanımlarına iş bulma sürecinde rehberlik ederken sosyal bir platform olabilmek çok önemlidir. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyor ve bol şans diliyoruz.