Bulaşıkçılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Son zamanlarda en çok araştırılan konulardan bir tanesi de ek iş konularıdır. Gerek ev hanımları, gerek çalışan bireyler gerekse de öğrenciler boş zamanlarını paraya çevirmek için bazı ek işler aramaktadırlar. Eğer siz de part time ya da full time olarak yapabileceğiniz, size iyi para kazandıracak iş fikirleri arıyorsanız internet sitemizden bu işleri bulabilirsiniz. Bugün de sıkça denenen ve karlı olarak görülen bir iş olan bulaşıkçılık işini beraber inceleyeceğiz. Bulaşıkçılar ne kadar maaş alıyor, bulaşıkçıların çalışma saatleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını beraber bulmaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

Bulaşıkçıların Çalışma Koşulları ve Süreçleri

Bulaşıkçılık eğer İşkur gibi resmi bir birimin güvencesi altında yapılmaz ise özel sektörde yapılmak zorundadır. Özel sektörde herhangi bir kurum ya da kuruluşta bulaşıkçılık yapmanız mümkündür. Örneğin bir otelde ya da bir restoranda bulaşıkçılık yapabileceğiniz gibi, bir özel okulun kantin ya da kafeteryasında da bulaşıkçılık yapmak için başvuru şansınız bulunmaktadır. Bulaşıkçıların çalışma koşulları eğer İŞKUR dahilinde çalışıyorsanız son derece standarttır ve bu koşulların aşımına devlet izin vermez. İşte koşulların ayrıntılı dökümü:

  • Günlük sekiz saat çalışma
  • Yıllık izin hakkı
  • Belli bir çalışma süresinin ardından ikramiye hakkı
  • Asgari ücret hakkı
  • Sigorta hakkı

Yukarıdaki haklar devlet tarafından korunmaktadır.

İşkur çatısı altında çalışmıyor iseniz de yukarıdaki sıralanan maddeler en temel vatandaşlık haklarınızdır. Fakat kimi kurumlarda bu kuralların bazıları göz ardı edilebilmekte ve kişiler fazladan çalıştırılabilmektedir. Örneğin, kimi noktalarda özellikle tatil dönemlerinde bulaşıkçılar 12 saat kadar çalışabilmekte, sigorta alamamaktadır. Bundan dolayı eğer ek iş olarak bulaşıkçılık yapmayı düşünüyorsanız işe girmeden önce bütün kuralları ve işleyişi öğrenmeye, gerekirse bir sözleşme imzalamaya özen gösterin.

Tam zamanlı bulaşıkçılık asgari ücret almanızı sağlar. Yarım zamanlı yani part time dediğimiz bulaşıkçılık ise aylık olarak 600 ile 800 TL arasında bir ücret almanızı sağlayacaktır.

Bulaşıkçı Olmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

İşsizseniz ve iş arıyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle mutlaka İşkur’a başvurmak. İşkur, belli aralıklar ile devlet kontenjanında açılan atamaları en hızlı şekilde size haber verecek ve bu kontenjanlara güvenli bir şekilde atama başvurusu yapmanızı sağlayacak olan kurumdur. İşkur aracılığı ile yapacağınız başvurularda devlet kurumlarındaki kontenjanları beklemeniz gerekeceği için size tavsiyemiz ayrıca özel kurumlara da başvuruda bulunmanızdır. Ünlü restoran ya da otellerin mutfaklarından muhitinizde bulunan yerel iş yerlerinin mutfaklarına kadar pek çok yere başvuruda bulunabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı ilanları inceleyebilmek için iş başvurularının yapıldığı web sitelerini ziyaret etmeyi de unutmayın. İşte sizin için birkaç iş başvuru sitesi:

  • Kariyer.net
  • Yenibiris.net
  • Isbul.net

Yukarıda sıralanan internet siteleri, kişisel kimlik bilgileriniz ve eğitim ile deneyim özelliklerinizi kapsayan profil bilgileri doldurulduktan sonra sizlere iş bulma olanağı sunmaktadır. İş görüşmesi yapabilmek için firmalara iş başvurusunu online bir şekilde yapabilir, firmanın insan kaynakları profilinizi inceledikten sonra onlarla görüşebilirsiniz. Bu sitelerde profilinizi gerçek bilgiler ile doldurmaya özen gösterin. Çünkü doğru olmayan bilgilerin ortaya çıkması zaman içerisinde iş yerindeki prestijinizi, güvenilirliğinizi ve sürekliliğinizi zedeleyecektir.

Diğer ek iş seçenekleri için internet sitemizi sürekli olarak takip etmeyi unutmayın!